Home Pilgrimage Hospitalite Groups Stage Lourdes Spirituality Website
Javascript Tree Menu

Archbishop and Bishops of Southwark

The Most Reverend Archbishop Peter Smith

Archbishop Peter Smith, was installed at St George's Cathedral, Southwark on Thursday, 10th June 2010 to become the new Archbishop of Southwark.

Archbishop Peter Smith was born in Battersea on 21st October 1943. He completed his secondary education at Clapham College and gained his degree (LLB) from Exeter University in 1966. He studied for the priesthood at St John's Seminary, Wonersh, and was ordained Priest on 5th July 1972.

His first appointment was as an assistant priest at St Francis, Stockwell (1972 - 1974). In 1977 he gained his Doctorate in Canon Law (JCD) from the Pontifical University of St Thomas Aquinas in Rome and became Professor of Canon Law at St John's Seminary (1977 - 1984). He was parish priest of St Andrew's, Thornton Heath, (1984 - 1985) and Rector at St John's Seminary from 1985 - 1995.

He was appointed as Bishop of East Anglia in 1995 and Archbishop of Cardiff in 2001. On 30th April 2010, the Holy Father announced that he would succeed Archbishop Kevin McDonald as the tenth Archbishop of Southwark.

Archbishop Peter is Vice-President of the Bishops' Conference of England and Wales. Since 1998, he has been Chairman of the Department of Christian Responsibility and Citizenship of the Bishops' Conference.

His previous responsibilities have been as Chairman of the Catholic Truth Society (1993 - 2007) and Chairman of the Central Religious Advisory Committee (CRAC) of the BBC and ITC (2001 - 2004).

Bishop Paul Hendricks


Catholic Association Chairman

Paul Hendricks was born in Beckenham, Kent on 18th March, 1956, the first of four children. He grew up in Orpington, Kent and attended Holy Innocents Primary School and St Mary's Grammar School, Sidcup, Kent. On leaving school he went up to Corpus Christi College, Oxford in 1974 and was awarded a degree in Physics in 1977.

He worked for two years at the GEC Hirst Research Centre, Wembley before going to study for the priesthood at the English College, Rome, from 1979 to 1985.He obtained a Licence in Philosophy from the Gregorian University, Rome.

Ordained deacon at Palazzola, by Bishop Cyril Restieaux in 1983, he was ordained priest at Holy Innocents, Orpington, by Archbishop Michael Bowen in 1984.His first appointment, in1985, as assistant priest was to St Boniface, Tooting. In 1989 he was appointed Philosophy Lecturer and Bursar at St John's Seminary, Wonersh.

His next appointment was as parish priest of Our Lady of Sorrows, Peckham, in 1999 following the departure of the Capuchins. He also serves on the Diocesan Finance Committee and is the Diocesan Advisor on New Religious Movements and Cults.

He was ordained by Archbishop Kevin McDonald on 14 February 2006.

Bishop Paul is currently the Chairman of the Catholic Association Pilgrimage Trust.

Bishop Paul Hendricks has responsibility for the South West pastoral area of the Diocese which comprises the Deaneries of BALHAM, CATHEDRAL, CROYDON, KINGSTON, MERTON, MORTLAKE and SUTTON.

95 Carshalton Road
Sutton
Surrey
SM1 4LL

Email: bishop.hendricks@gmail.com

 

Bishop John Hine

The Right Reverend John Hine Ph.L., V.G. was born at Tunbridge Wells on 26th of July 1938. He was ordained priest 28th October 1962 and ordained Bishop of the Titular See of Beverley and Auxiliary in Southwark by Archbishop Bowen on 27th February 2001.

Bishop Hine has special responsibility for the Deaneries of: CANTERBURY, CHATHAM, DOVER, GRAVESEND, MAIDSTONE, THANET, TUNBRIDGE WELLS.

 

Bishop Patrick Lynch SS CC

Patrick Lynch was born on April 14th 1947 in Cork City, Ireland. He started his primary education in Presentation Convent, Killarney and completed it in St. Fintan's, High school Sutton, Co Dublin. He began his secondary education in St. Fintan's but completed the leaving certificate in Christian Brothers College, Cork in 1964.

On leaving secondary school he entered the novitiate of the Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary in Cootehill, Co. Cavan and made a profession of temporary vows in August 1965.

He studied Philosophy and theology in the United States at the seminary run by the order. He graduated with an M.A. in theology from Augustinian College, Washington, D.C. in 1971. A short period teaching followed in the United States after which he returned to Ireland to be ordained a priest in July 1972.

Following completion of a diploma in social studies from the Richmond fellowship he was assigned to work in the parish of All Souls, Peterborough where he remained for two years. His next move was to the parish of Our Lady and St. Augustine, Daventry, Northants in the diocese of Northampton. He served there for nine years first as assistant priest and then as parish priest. It was at this time he became involved as a team priest in the 'Engaged Encounter Movement'.

In 1984 he was transferred to London as director of the formation house of the order in London. During his time as formation Director he completed a Masters degree in theology at Heythrop College. In I987 he was appointed parish priest of Our Lady of Lourdes in Acton in the Archdiocese of Westminster where he served for two years as Vicar for Religious for the West Area of the Diocese. During this time he was one of a number of people instrumental in setting up 'Emmaus House' - Acton Homeless Concern - a parish based project for homeless people.

In 1992 he was elected provincial of the Irish -English province of the Congregation. In the course of his six years as provincial he came in contact with the international dimension of the Congregation in Europe, Asia, Latin America and Africa.

He completed his term as provincial in 1998 and came to the Archdiocese of Southwark to the parish of St. Thomas the Apostle, Nunhead soon afterwards. His ministry and involvement there with many different migrant communities led to his appointment to the mission commission of the Congregation in the year 2000. Since 2000 he has served as Episcopal Vicar for religious within the Archdiocese. In 2003 he was appointed parish priest of St.Chad's South Norwood.

He was ordained by Archbishop Kevin McDonald on 14 February 2006.

Bishop Patrick Lynch SS CC has responsibility for the South East pastoral area of the Diocese which comprises the Deaneries of BEXLEY, BROMLEY, CAMBERWELL, GREENWICH, LAMBETH and LEWISHAM.

Park House
6a Cresswell Park
Blackheath
London
SE3 9RD

Email: bishoplynch7@btinternet.com

 


 

Bishops Emeritus

Archbishop Emeritus

 

Archbishop Kevin McDonald:

Archbishop Kevin McDonald was born in Stoke-on-Trent on 18th August 1947. He went to school in the town, attending St Joseph's, the Christian Brothers' Grammar School from 1958-1965. He read Latin at Birmingham University from 1965-1968.

In 1968 he was accepted as a student for the Archdiocese of Birmingham and was ordained priest on 20th July 1974.

From 1976-1985 he was a lecturer in moral theology at Oscott seminary and then became secretary at the Pontifical Council for Promoting Christian Unity in Rome 1985-1993.

In 1993 he returned to England and became the Parish priest of English Martyrs, Sparkhill until 1998. It was while in Sparkhill that Mgr McDonald developed his interest in inter-religious dialogue.

From 1998 until 2001 he was Rector of Oscott seminary. Mgr McDonald was ordained the 11th Bishop of Northamptpn on 2nd May 2001.

On 8th December 2003 Mgr McDonald was installed as Archbishop of Southwark. The 8th December is also the feast of the Immaculate Conception, the patronal feast of the Archdiocese.

Archbishop Kevin resigned in 2009. Please see further information here.

Archbishop Michael Bowen:

The Most Reverend Michael G Bowen was born in Gibraltar on 23rd April 1930. He was ordained Priest on 6th July 1958 and Ordained Titular Bishop of Lamsorti on 27th June 1970. He succeeded to the Diocese of Arundel and Brighton 14th March 1971. He succeeded to the Archdiocese of Southwark on 23rd April 1977. The Holy Father accepted his resignation from office on 6th November 2003.

Auxiliary Bishops Emeritus

Bishop Howard Tripp:

The Right Reverend Howard George Tripp, V.G. was born at Croydon, Surrey on 3rd of July 1927. He was ordained Priest on 31st of May 1953 and ordained Bishop of the Titular See of Newport and Auxiliary in Southwark by Archbishop Bowen on 30th of January 1980.

 

Last updated: 23 November 2011

 

Site Map

Printable format